PEELINGI - Czym są i jak je stosować?
PEELINGI - enzymatyczne, chemiczne, mechaniczne - czym są i jak je stosować?

PEELINGI A NASZA SKÓRA:

Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu. Pełni szereg bardzo ważnych funkcji: zapewnia ochronę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego (zabezpiecza przed urazami mechanicznymi, promieniowaniem UV, wirusami, bakteriami i grzybami) oraz pomaga w zachowaniu homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi, całego organizmu (bierze udział w procesach termoregulacji oraz osmoregulacji, chroni przed utratą ciepła, pełni ważną rolę w syntezie witaminy D oraz w reakcjach odpornościowych układu immunologicznego). Sprawne funkcjonowanie skórze zapewnia wielowarstwowa budowa, przy czym każda z warstw pełni inną, z góry określoną rolę. Najbardziej wewnętrzną część stanowi tkanka podskórna, następnie znajduje się skóra właściwa oraz naskórek.

Naskórek również zbudowany jest z warstw, w których odbywają się ciągłe procesy komórkowe. Keratynocyty (komórki naskórka) nieprzerwanie przemieszczają się z warstwy podstawnej do najbardziej zewnętrznej - rogowej. Chcąc zrozumieć działanie peelingów warto zwrócić uwagę właśnie na wierzchnią powłokę, czyli warstwę zrogowaciałą (stratum corneum) zbudowaną z martwych komórek - korneocytów, które nie posiadają jądra komórkowego. Korneocyty połączone są ze sobą za pomocą desmosomów. Po osłabnięciu połączeń bezjądrzaste komórki odpadają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Regularne złuszczanie stratum corneum za pomocą peelingów pozytywnie wpływa na wygląd oraz stan skóry:

  • Poprawia koloryt, zmniejsza widoczność przebarwień,
  • Zmniejsza ilość zaskórników otwartych i zamkniętych, 
  • Głęboko oczyszcza i odświeża wygląd cery, 
  • Zmniejsza widoczność porów skóry,
  • Poprawia mikrokrążenie, 
  • Wpływa na zwiększenie produkcji białek budulcowych skóry: kolagenu oraz elastyny, 
  • Po zabiegu skóra jest gładka i elastyczna, 
  • Przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów oraz poprawia przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw.

CZY WIESZ, ŻE?
Peelingi stanowią świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji domowej, jednak przy ich stosowaniu należy zachować ostrożność i odpowiednio dobrać produkt do rodzaju cery. Zbyt intensywne złuszczanie naskórka może wyrządzić sporo szkód, uszkodzić warstwę hydrolipidową, która stanowi naturalny płaszcz ochronny skóry. W rezultacie, zamiast pięknie wyglądającej, rozświetlonej cery, możemy doprowadzić do przesuszenia, powstania podrażnień oraz nadprodukcji sebum (reakcja obronna w przypadku ścieńczenia warstwy hydrolipidowej).

 

 

PRODUKTY PEELINGUJĄCE DOSTĘPNE W NASZYM SKLEPIE:

 MIZON - Vita Lemon Sparkling Peeling Gel - Cytrusowy Peeling Enzymatyczny w Żelu

SOME BY MI - AHA/BHA/PHA 30 Days Miracle Serum - Serum z Kwasami AHA/BHA/PHA 

MIZON - Vita Lemon Sparkling Peeling Gel - Cytrusowy Peeling Enzymatyczny w Żelu


SOME BY MI - AHA/BHA/PHA 30 Days Miracle Serum -
 Serum z Kwasami AHA/BHA/PHA 

 

 COSRX - One Step Original Clear Pad - Płatki Złuszczająco-Oczyszczające

COSRX - One Step Moisture Up  Pad - Płatki Złuszczająco- Nawilżające 

COSRX - One Step Original Clear Pad  - Płatki Złuszczająco-Oczyszczające

COSRX - One Step Moisture UpPad - Płatki Złuszczająco-Nawilżające

 

 

PEELINGI ENZYMATYCZNE:

Peeling enzymatyczny to dość uniwersalny kosmetyk, który mogą stosować osoby z praktycznie każdym rodzajem cery. Sprawdzi się zarówno w pielęgnacji skór wrażliwych, alergicznych, naczyniowych, jak i trądzikowych, z aktywnymi zmianami zapalnymi. W przypadku cer z ropnymi wykwitami stosownie innych produktów (zwłaszcza peelingów mechanicznych) mogłoby nieść ze sobą ryzyko rozprzestrzenienia się zmian oraz dużego podrażnienia.

Peelingi enzymatyczne działają skutecznie, złuszczają martwy naskórek, ale również poprawiają nawilżenie oraz koloryt skóry. Enzymy zawarte w produkcie rozpuszczają już wcześniej wspomniane desmosomy, które łączą martwe komórki naskórka. Dzięki temu dochodzi do przyspieszenia procesów rogowacenia oraz powstania nowych komórek.

 

W składzie peelingów enzymatycznych najczęściej możemy znaleźć substancje pochodzenia naturalnego, głównie roślinnego:

  • Papina - enzym z papai, działa rozjaśniająco, zmniejsza widoczność przebarwień oraz wyrównuje koloryt skóry, 
  • Bromelaina - substancja pozyskiwana z ananasa, działa złuszczająco oraz wygładzająco, 
  • Enzymy z mango - sprawdzą się w pielęgnacji cer starzejących się, przywracają skórze elastyczność oraz działają regenerująco, 
  • Ficyna - substancja pozyskiwana z owoców figi, działa silnie złuszczająco,
  • Aktynidyna - ekstrakt enzymatyczny z kiwi, podobnie jak ficyna posiada silne właściwości złuszczające.

Wśród peelingów enzymatycznych można spotkać również produkty zawierające ekstrakty z aloesu, jabłek oraz dyni. Niektóre kosmetyki zawierają enzymy syntetyczne, np. keratolinę, która działa podobnie jak jej roślinne odpowiedniki. 

SPOSÓB UŻYCIA:
Peeling enzymatyczny nakładamy na wcześniej oczyszczoną skórę i pozostawiamy na czas określony na opakowaniu przez producenta. Następnie kosmetyk spłukujemy obficie letnią wodą. W przypadku tego rodzaju peelingów nie pocieramy skóry, dzięki czemu znacząco maleje ryzyko podrażnienia.

Częstotliwość stosowania peelingów enzymatycznych należy dobrać do potrzeb oraz rodzaju cery. Osoby z bardzo wrażliwą, alergiczną skórą, zwłaszcza z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym nie powinny stosować produktów złuszczających częściej niż raz na półtorej, dwa tygodnie. Natomiast posiadacze cer trądzikowych, silnie zanieczyszczonych i przetłuszczających się mogą wykonywać taki zabieg częściej - 1-2 razy w tygodniu.

 

PEELINGI CHEMICZNE:

Peelingi chemiczne, inaczej nazywane kwasowymi, najczęściej wykonywane są w gabinetach kosmetycznych. Odpowiednio dobrana seria zabiegów potrafi przynieść świetne efekty terapeutyczne: zmniejszyć widoczność przebarwień, wyciszyć stany zapalne czy też poprawić jędrność i elastyczność skóry.

Peelingi chemiczne można podzielić ze względu na głębokość działania na: bardzo powierzchowne, powierzchowne, średnio głębokie oraz głębokie. Produkty o działaniu powierzchownym są dość bezpiecznym zabiegiem i mogą być stosowane samodzielnie w domu. Peelingi chemiczne, podobnie jak produkty zawierające substancje enzymatyczne, rozpuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka, pobudzają procesy naprawcze, stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny, odświeżają i poprawiają koloryt skóry.

Peelingi bardzo powierzchowne niosą ze sobą niewielkie ryzyko powikłań, ich działanie ogranicza się do warstwy kolczystej (0,06 mm) naskórka, czyli nie naruszają żywych komórek. Decydując się na samodzielne stosowanie kosmetyków zawierających substancje kwasowe warto sięgać po produkty gotowe, przeznaczone do użytku domowego. Korzystanie z kosmetyków profesjonalnych, zawierających wysokie stężenia kwasów, niesie ze sobą bardzo duże ryzyko wystąpienia podrażnień, a nawet poparzenia skóry.

W domowych warunkach sprawdzą się peelingi zawierające niewielkie stężenia kwasów:

  • Ferulowego,
  • Glikolowego,
  • Laktobionowego,
  • Azelainowego
  • Salicylowego
  • Migdałowego.

SPOSÓB UŻYCIA:

Peelingi chemiczne stosujemy podobnie, jak enzymatyczne. Aby nie doprowadzić do wystąpienia powikłań, należy bardzo dokładnie przeczytać sposób użycia, który znajduje się na opakowaniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na czas, jaki peeling powinien znajdować się na skórze oraz na sposób zmycia produktu. Bardzo interesującym wariantem peelingów chemicznych są toniki zawierające niewielkie stężenia kwasów. Taki produkt, w zależności od potrzeb skóry, można stosować 2-3 razy w tygodniu podczas wieczornej pielęgnacji. W przypadku cer suchych, wrażliwych po upływie 15-30 minut można nałożyć krem o działaniu odżywczym, osoby posiadające skórę tłustą, mieszanką mogą pozostawić sam tonik. 

 

PEELINGI MECHANICZNE:

Peelingi mechaniczne zawierają różnego rodzaju drobinki, które podczas delikatnego masażu ścierają wierzchnią warstwę naskórka. Taki rodzaj złuszczania nie sprawdzi się w przypadku cer wrażliwych, cienkich, naczyniowych. W mojej praktyce zawodowej, peelingi mechaniczne polecam jedynie w przypadku skór szarych, ziemistych (tak zwanych cer palacza) oraz w przypadku cer mieszanych, trądzikowych, z nadmiernym łojotokiem (nie w ostrej, zapalnej fazie!).

W peelingach mechanicznych najczęściej znajdziemy naturalne składniki złuszczające: zmielone pestki owoców, ziarna, łupiny orzechów, cukier, piasek morski, glinkę kaolinową, sole mineralne, ale rownież syntetyczne drobinki ścierne.

SPOSÓB UŻYCIA:
Peeling mechaniczny nakładamy na zwilżoną skórę, następnie przez kilka minut (ok. 2-5) wykonujemy delikatny masaż. Peeling należy obficie spłukać letnią wodą. Wśród produktów zawierających drobiny ścierne mamy do wyboru peelingi:

  • Drobnoziarniste - przeznaczone do stosowania na skórę twarzy oraz ciała,
  • Gruboziarniste - stosowane do złuszczania skóry na ciele. 

Peelingi mechaniczne nie powinny być stosowane częściej niż raz w tygodniu. Nadmierne stosowanie kosmetyków może doprowadzić do uszkodzenia i podrażnienia skóry.

 

PODSUMOWANIE:

Regularne stosowanie peelingów stanowi nieodłączny krok prawidłowo dobranej pielęgnacji domowej. Moim podopiecznym zalecam łączenie produktów złuszczających z maskami dobranymi do potrzeb cery. Peeling świetnie przygotowuje skórę do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Dzięki ścieńczeniu warstwy rogowej naskórka składniki znajdujące się w masce przenikają głębiej, lepiej odżywiają oraz nawilżają skórę. Taki zabieg, stosowany systematycznie, świetnie wpływa na wygląd skóry.

 

 

O AUTORCE:

Martyna Radziejewska 
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

W wolnym czasie prowadzi konto na Instagramie (@kosmetologradzi_), gdzie dzieli się swoją wiedzą na temat pielęgnacji skóry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl