WITAMINA C - Właściwości, rodzaje i zastostosowanie
WITAMINA C - właściwości, pochodne i zastostosowanie

WITAMINA C W KOSMETYCE:

Witamina C oraz jej pochodne są znane i doceniane w kosmetologicznym świecie od dawna. Substancja ta stanowi ważny składnik wielu procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Jednak, ze względu na brak syntezy witaminy C (nie posiadamy enzymu niezbędnego do jej  samodzielnej produkcji), powinna być dostarczana razem z dietą. Znajdziemy ją zwłaszcza w produktach roślinnych. W czołówce warzyw i owoców zawierających największe stężenie witaminy C nie znajduje się cytryna, lecz dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, natka pietruszki oraz czerwona papryka. Niestety, ale nawet ta przyjmowana w dużych ilościach z pokarmem ma niewielki wpływ na poprawę wyglądu skóry. Dlatego warto do codziennej pielęgnacji włączyć kosmetyki zawierające cenną witaminę C. Ze względu na szereg właściwości, serum czy krem najlepiej stosować rano, przed nałożeniem produktu chroniącego przed promieniowaniem słonecznym.

 

WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY C:

Witamina C (kwas askorbinowy) oraz jej pochodne stanowią jeden z najlepiej przebadanych składników aktywnych w kosmetycznym świecie. Pozytywne działanie substancji potwierdziły liczne badania. W kosmetyce kwas askorbinowy stosowany jest od ponad 30 lat. Witamina C posiada szereg pozytywnych właściwości:

1) Regeneruje skórę po zabiegach kosmetycznych - sprawdzi się w pielęgnacji po zabiegach, które generują powstawanie stanu zapalnego, np. lasery, peelingi chemiczne. Dodatkowo zapobiega utlenianiu się lipidów, co może doprowadzić do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego na naszej skórze.

2) Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych - uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu oraz pomaga zmniejszyć widoczność. Witamina C stanowi niezbędny składnik syntezy kolagenu (białko budulcowe skórę właściwą) typu I i III, który jest substancją podporową dla naczyń krwionośnych. Kwas askorbinowy zmniejsza również zaczerwienienie skóry.

3) Wpływa na syntezę kolagenu - zwiększenie ilości kolagenu ma znaczenie nie tylko dla naczyń krwionośnych. Większe pokłady tego białka w skórze właściwej wpływają na spowolnienie procesów starzenia się. Wraz z wiekiem ilość kolagenu maleje, przez co skóra traci jędrność oraz elastyczność. Dzięki stosowaniu witaminy C w codziennej pielęgnacji dostarczamy organizmowi niezbędnych składników do produkcji kolagenu.

4) Wspomaga ochronę przed promieniowaniem słonecznym - choć witamina C nie zastąpi kremu z faktorem SPF, warto stosować ją podczas porannej pielęgnacji, np. w formie serum pod krem z filtrem. Codzienna aplikacja kosmetyku zawierającego witaminę C zmniejsza o 40% szansę na oparzenie i o 50% rumień wywołany przez promieniowanie UVB. Świetnie wzmacnia działanie filtrów słonecznych.

5) Redukuje przebarwienia - witamina C wykazuje wpływ na hamowanie enzymu tyrozynazy, który bezpośrednio związany jest z produkcją melaniny, która powoduje powstawanie przebarwień na skórze. Stosowanie preparatów zawierających kwas askorbinowy zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych. Natomiast przy dłuższym stosowaniu kosmetyków dochodzi do poprawy i wyrównania kolorytu skóry.

6) Działa przeciwzapalnie - kwas askorbinowy to substancja, która posiada właściwości łagodzące, pomaga zmniejszyć stany zapalne, a także działa przeciwtrądzikowo. Codzienne stosowanie witaminy C hamuje utlenianie sebum oraz pozytywnie wpływa na zmniejszenie ilości zaskórników otwartych i zamkniętych na powierzchni skóry.

7) Silny antyoksydant - witamina C stanowi jeden z najsilniejszych antyoksydantów znanych w branży kosmetycznej. Pomaga zwalczyć wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry. Dodatkowo chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. 

 

PRODUKTY Z WITAMINĄ C DOSTĘPNE W NASZYM SKLEPIE:

MIZON - Vita Lemon Sparkling Peeling Gel - Cytrusowy Peeling Enzymatyczny w Żelu

HOLIKA HOLIKA - Pure Essence Mask Sheet - Lemon - Odżywczo-Rozświetlająca Maska - Cytryna 

MIZON - Vita Lemon Sparkling Peeling Gel - Cytrusowy Peeling Enzymatyczny w Żelu


HOLIKA HOLIKA - Pure Essence Mask Sheet -
Odżywczo-Rozświetlająca Maska - Cytryna

 

IUNIK - Propolis Vitamin Synergy Serum - Rewitalizująco-Odżywcze Serum

IUNIK - Vitamin Hyaluronic Acid Toner - Nawilżający Tonik z Kwasem Hialuronowym

IUNIK - Propolis Vitamin Synergy Serum - Rewitalizująco-Odżywcze Serum

IUNIK - Vitamin Hyaluronic Acid Toner - Nawilżający Tonik z Kwasem Hialuronowym

 

 

POSTACI WITAMINY C W KOSMETYKACH:

Choć witamina C jest substancją wysoce cienioną przez branżę kosmetyczną, początki nie były wcale proste. Kwas askorbinowy, czyli postać witaminy C, która w sposób naturalny występuje w przyrodzie okazała się nie być wystarczająco stabilna i trwała. Pod wpływem działania czynników środowiska zewnętrznego (temperatury, światła słonecznego oraz sztucznego, a także tlenu) już na etapie produkcji dochodziło do jej utlenienia i zmniejszenia stężenia. Kosmetyk zawierający taką postać surowca musiał być bardzo szybko zużyty, aby mógł choć w pewnym stopniu zadziałać na skórę. Taka sytuacja skłoniła do badań, które umożliwiły odkrycie innych form witaminy C, które wykazują o wiele większą stabilność chemiczną, są odporne na działanie środowiska zewnętrznego, nie ulegają przyspieszonemu rozpadowi, a także łatwiej przenikają przez naskórek, aby móc zadziałać w głębszych warstwach skóry (jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o produkcję kolagenu, która odbywa się w skórze właściwej).

Jeśli chcemy świadomie stosować witaminę C w swojej pielęgnacji warto poznać postaci pod jakimi możną ją spotkać w kosmetykach. Nie zawsze wysokie stężenie witaminy C będzie stanowiło gwarancję jakości oraz działanie substancji na skórę. Wybierając produkty zawierające ten składnik warto również zwrócić uwagę na opakowanie kosmetyku, najlepiej, aby słoiczek czy buteleczka były wykonane z ciemnego szkła, które będzie chroniło składniki aktywne przed negatywnym działaniem środowiska zewnętrznego.

FORMY WITAMINY C:

- Kwas askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid) - silny antyoksydant, w dość szybkim tempie widoczne są efekty rozjaśnienia skóry oraz wyrównania kolorytu. Jednak kwas askorbinowy nie jest stabilny, bardzo szybko ulega utlenieniu. Dodatkowo może spowodować wystąpienie podrażnienia u osób z wrażliwą skórą.

- Kwas 3-O-etylo askorbinowy ((INCI: 3-O Ethyl Ascorbic Acid) - jedna z najbardziej stabilnych forma witaminy C, która jest odporna na działanie środowiska zewnętrznego. Kwas 3-O-etylo askorbinowy rozpuszcza się w wodzie, wnika wgłąb skóry oraz cechuje się dużą skutecznością. Nie powoduje powstawania podrażnień, może być stosowany przez osoby z cerą alergiczną, wrażliwą. Jednak na efekty działania kwasu 3-O-etylo askorbinowego należy poczekać nieco dłużej niż w przypadku czystej formy witaminy C.

- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP) - łagodna forma witaminy C. Ze względu na właściwości antybakteryjne dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skór problematycznych, ze skłonnością do powstawania trądziku. Niestety, ale słabo przenika w głąb skóry.

- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate) - kolejna wysoce stabilna pochodna witaminy C, odporna na działanie temperatury oraz światła. Rozpuszczalna w olejach, świetnie radzi sobie z przebarwieniami na skórze. Nie wymaga dodawania wysokich stężeń do kosmetyku, aby mogła zadziałać. Występuje w formie żółtego oleju, jest jedną z najdroższych postaci witaminy C.

- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP) - podobnie do poprzedniej formy, sól magnezowa fosforanu askorbylu również nie wykazuje silnych właściwości. Sprawdzi się w pielęgnacji osób z bardzo wrażliwą skórą, ponieważ nie powinna powodować podrażnień. Niestety, ale cechuje ją dość niskie działanie antyoksydacyjne. Ta forma witaminy C również nie wnika w głąb skóry, jej działanie ograniczone jest jedynie do naskórka.

- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) - posiada większą stabilność niż kwas askorbinowy. Glukozyd askorbylu działa przy wyższym pH produktu. Ogromną zaletą tej postaci witaminy C jest możliwość przenikania w głąb skóry. Jednak glukozyd askorbylu może spowodować podrażnienie.

- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) - podobnie jak glukozyd askorbylu wykazuje lepszą stabilność niż czysta postać witaminy C. Działa nieco łagodniej niż kwas askorbinowy, jednak jest słabo przyswajalny przez skórę. Cechuje go ograniczona przenikalność przez naskórek.

 

 

O AUTORCE:

Martyna Radziejewska
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

W wolnym czasie prowadzi konto na Instagramie (@kosmetologradzi_), gdzie dzieli się swoją wiedzą na temat pielęgnacji skóry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl